נסח טאבו מהווה מסמך רשמי וחשוב בעולם המקרקעין והממשל, המכיל את המידע המלא אודות נכס מסוים: בעליו של הנכס (פרטי, עסקי, בנק), מידע אודות המבנה עצמו, אודות תוספים של הנכס כמו חצר או בריכה, עבירות שיתכן ובוצעו בעברו של הנכס ואודות גורמים מרתיעים שקיימים בנכס כיום, כמו עיקולים ומשכנתאות שנלקחו כנגד הנכס. טאבו – היא בעצם שיטת הרישום של כל נכס, שנוסחה על ידי לשכת רישום המקרקעין, מטעם משרד המשפטים. השיטה בוססה לראשונה באוסטרליה במאה ה- 19 וכיום, מושתתת במדינות מערביות רבות.

כיום, בזכות ההתפתחות הטכנולוגית והנגישות הנוחה למחשבים ברחבי העולם, ניתן לגשת למסמכי נסח טאבו בקלות באמצעות אתרי הממשל ועל ידי כך, לייעל משמעותית את עולם המסחר והמקרקעין ולאפשר לממשלה לפקח היטב על התהליכים בו; ולוודא כי הוא נקי ממרמה ואי-הוגנות.

בין אם אתם שואפים לרכוש דירה או מבנה, למכור דירה ללקוחות פוטנציאליים או להכיר נכס מסוים בארצנו באופן עמוק יותר, כדאי לכם לבחון את הכתוב בנסח הטאבו שלו ביסודיות.

הרקע מאחורי נסח טאבו

הצורך ברישומי מקרקעין התעורר עוד בימי הביניים, כאשר אנשים ניסו למכור למספר לקוחות את אותה חלקה או בית, ללא ידיעתם. מאז אותם ימים, נערכו ניסיונות להגות שיטה איכותית שתסייע לגבור על הקושי. ברם שיטות אלה היו חסרות סדר, פתוחות למרמה ופעמים רבות כלל לא קשרו כיאות בין הנכס ובין בעליו. 

באזור המאה ה- 19, רוברט טורנס, שהיה מושל מדינת אוסטרליה הדרומית דאז, החל לתכנן שיטה לרישום מקרקעין שמטרתה – לדאוג להוכחות מוצקות אודות נכסים באופן מסודר. הוא החל ליישם שיטה זו לקראת סוף שנת 1860 ובמהרה, היא תפסה תאוצה והחלה מתפרסת לאורך מדינות המערב.

כיום, ארצנו דוגלת בשיטת טורנס, המבוססת על דרכו של המושל האוסטרלי. שיטת טורנס מושתתת על 3 עקרונות ברזל:

  • שקיפות מלאה – על הטאבו, מרשם הנכס, לייצג את המידע החדש ביותר אודות הדירה באופן הברור והמובהק ביותר. מידע זה כולל בין היתר את מידות וגבולות הבית, הבעלות על הבית, היתרה של החובות על הנכס, אם קיימים עיקולים או משכנתאות כנגד הבית וכמובן, את מספר הגוש ואת מספר החלקה שלו. יש לציין כי אתם זקוקים למספר החלקה ולמספר הגוש של הבית, בכדי לאתר את נסח הטאבו. תוכלו למצוא אותם במסמכי הארנונה שלכם, באתרי הממשלה (על ידי הזנת הכתובת של הנכס) ובחוזה הרכישה של הדירה.
    המדידות של כל קרקע נקבעות בהתאם לתהליך מדידה קדסטרי – המהווה צורת רישום מסודרת, המחלקת אזורים במדינה לגושים ולחלקות. נכסים שעברו תהליך זה ובעלי מסמך טאבו, מהווים נכסים חוקיים המוסדרים בחסות המדינה. בניינים שאינם נרשמים בטאבו, אינם מוגנים בחוק המדינה כלומר, אינם זוכים לזכויות המדינה ונחשבים ל"חריגים". 
  • סופיות – כל פיסת מידע שמוצאת את דרכה אל נסח הטאבו היא חיונית, מדויקת ואין למחוק אותה מהרישומים בשום מחיר. על כל מסמך טאבו לפרט את בעלי הנכס ואת ההיסטוריה של הנכס באופן מלא. פעמים רבות, יהיה עליכם לפנות אל הלשכה למקרקעין, בכדי לאתר נסחים היסטוריים של הנכס. אם החלקה עצמה היא חריגה, יהיה עליכם לפנות באופן פיזי אל הלשכה בכדי לקבל כל סוג של נסח טאבו. 
  • הגנה וטיפול – על ידי רישום בטאבו, הדירה מוגנת על ידי המדינה ורשומה תחת החוק; בעלי הדירה נהנים מזכויות כגון בעלות רשמית ומוכרת על הנכס, משכנתה, זיקת הנאה והיכולת להשכיר את הנכס באופן חוקי. בזכות זאת, הנכסים הרשומים נהנים מהזכויות המלאות ואף מפיצויים, במקרה של טעות של המדינה.

הנוכחות של נסח טאבו, מאפשרת לכל אדם ששוקל לרכוש דירה לחוש כי הוא מבצע החלטה שקולה ומבוססת.

סוגים של נסחי טאבו

קיימים מספר סוגים של נסחי טאבו:

  • נסח מלא – מסמך מושלם, המכיל את מלוא המידע אודות החלקה או הנכס

  • נסח היסטורי – בכדי לאכוף את העיקרון השני של טורנס, על פנקסי הלשכה למקרקעין להכיל את כל המידע אודות הדירה, מיומה הראשון. הנסח מתעד את כל הבעלים הקודמים של הנכס, עבירות, עיקולים או גורמים רלוונטיים נוספים, שמתקשרים להיסטוריה של הבית, אך מבוטלים כיום. הנסחים ההיסטוריים ברובם אינם סרוקים ולכן, בכדי לאתר אותם יהיה עליכם לפנות אל ארכיון הלשכה למקרקעין באופן פיזי

  • נסח היסטורי סרוק – נסחים עד שנת 1991, כיום מתועדים גם באופן ממוחשב

  • נסח מרוכז – מסמך המרכז חלק מפרטי הרישום, של דירות בבית משותף כלומר, בית שמכיל שתי דירות או יותר ואף נרשם באופן זה, בפנקס הבתים המשותפים של הלשכה למקרקעין

  • נסח חלקי – תיעוד חלקי בלבד אודות החלקה, כאשר קיימים בה למעלה מ- 50 בעלי זכויות. נסחים מסוג זה נהנים אך ורק מזכויות בעלות והשכרה. נסחים מסוג זה, יש לקבל בלשכה למקרקעין בלבד

גישה לנסח טאבו

כאמור בזכות התפתחות המחשוב והדיגיטל, מאוד נוח לגשת למידע אודות נכסים שונים, גם אם אין לכם שום חיבור או קשר מסוים אל הבית עצמו. 

כל שעליכם לעשות, הוא להיכנס לאתר השירותים והמידע הממשלתי או לאתר הלשכה למקרקעין ולמשפטים ולחפש בהם את הנכס הרצוי. בכדי לאתר את הנכס המתאים, יהיה עליכם להצטייד מראש במספר הגוש, מספר החלקה ומספר התת-חלקה של הדירה. את מספר זה אתם יכולים למצוא באמצעות אתרים מותאמים רבים (כולל אתר הממשלה), על ידי הזנת הכתובת הרצויה באתר. אפשרות אחרת היא לחפש את המספר בחוזה הקנייה של הדירה, במסמכים אודות הדירה או בחשבונות הארנונה של הדירה. קבלת נסח הטאבו מותנית בתשלום אגרה סמלי.    

נסחים חריגים או היסטוריים, שאינם ממוחשבים, יהיה עליכם להפיק באמצעות הדואר או על ידי פנייה פיזית אל לשכת המקרקעין.

לעיתים, יתכן ובכל זאת לא תצליחו להוציא את נסח הטאבו, כתוצאה מבעיה בהליכי הרישום של הנכס. במצבים כאלו, מהותי לפנות לעורך דין שיסייע לכם לאתר את התקלה, למצוא את הפתרון ולהביא לידכם את נסח הטאבו הרצוי.

מומלץ להוציא נסח טאבו

כאשר אתם שואפים למכור את הנכס שלכם או להשכיר אותו, כדאי לכם להדפיס את נסח הטאבו של הדירה מבעוד מועד, בכדי לנהל מסע ומתן איכותי, מוכן וממולח. המידע השימושי והרלוונטי, יסייע ללקוחות ולשותפים להחליט אם לרכוש את הנכס באופן שקול ומהימן, שיבטיח כי המשך תהליך הקנייה יתבצע באופן חלק.
בנוסף, אם בבעלותכם דירה או בית פרטי במשך שנים רבות, כדאי לכם לגלוש באינטרנט ולהציץ בנסח הטאבו שלכם לעיתים, בכדי לוודא כי דבר לא השתנה, כי המידע עדיין נכון וכי הזכויות שלכם מעודכנות כיאות. אם יש לכם תוספים כגון גג או בריכה, לדוגמא, מהותי לוודא כי הם רשומים בנסח הטאבו לאחר בנייתם.
נכסים שמיועדים עבורכם בירושה, פעמים רבות אף יציינו כך בנסח הטאבו שלהם. אף מומלץ לקרוא אודות נכס שאתם עתידים ליהנות ממנו, בכדי להתוודע ליתרונות ולהשלכות שהוא יביא עמו.
דאגה לתקינות של נסח הטאבו שלכם, אף תסייע לכם למנוע ניסיונות מכירה או השכרה של הנכס במרמה, על ידי אחרים – הנוכחות של נסח הטאבו המקורי בידכם – מעידה על טיב הפנייה שלכם.

כל התוכן המצוי במסמך זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו כהגדרתו בחוק ואינו מתיימר להוות ייעוץ כזה.
*** לכל יעוץ פנו עוד היום לעורך הדין אלישע גרינפלד ***

דילוג לתוכן