גביית חובות היא תהליך לא נעים ולא קל, שכל אחד חווה לפחות פעם אחת בחייו: אתם מחכים ומחכים, אך התשלום המיוחל פשוט לא מגיע ואתם… לאט לאט מתחילים להתייאש ולהאמין כי יש לוותר על הכסף.

ככל שהזמן עובר, כך פוחת הסיכוי כי תיהנו מהתגמול שלכם או תקבלו את הכסף שלכם בחזרה: מהרגע שעוברים 90 יום מעת גביית התשלום – קיים סיכוי של 30% שלא תראו את הכסף לעולם.

ועם זאת, אין שום סיבה שתיכנעו לחוסר אונים או תחושו תסכול כתוצאה מהמקרה, כאשר פעמים רבות אתם יכולים לפתור את התקרית באופן פרטי ובמקרים חריפים יותר, אף להיעזר בעורך דין שיסייע ליישר את ההדורים ולהשיב את הכספים.

זיהוי מניעת תשלום

כאשר אתם מנהלים חברה, פועלים כפרילנסרים או פשוט מתנהלים בשוק המסחרי של המאה ה- 21, גם בעת קיום של חוזה, יתכן מאוד כי תאלצו להתמודד עם תשלומים מאוחרים או במקרה הגרוע ביותר, הימנעות ממסירת תשלום.

ישנם גורמים רבים שעשויים לגרום לצד השני בעסקה להתעכב או להימנע מלשלם לכם או להחזיר לכם את הממון שלכם: אם הם מצויים בתקופה קשה מבחינה נפשית, משפחתית או כלכלית, יתכן כי פשוט אין באפשרותם להחזיר לכם את הכסף או שאתם פשוט לא מצויים בראש סדר העדיפויות שלהם כרגע. בנוסף, אם הם נמנעים מלענות לטלפונים שלכם או לספק לכם דרכי התקשרות מקובלות, מעבירים לכם תשלום חלקי ולאחר מכן נעלמים או טוענים שהם מאבדים את החשבוניות שלכם לעיתים תכופות – הסיכויים גבוהים כי הם מנסים להתחמק מתשלום.

אם מגיע לאוזניכם כי החברה שאתם מנהלים עמה עסקים יורדת מנכסיה (מפטרת עובדים, מצמצמת את מיקומי הפעולה שלה ולוקחת הלוואות), ניתן להניח מראש כי לצד השני לא בהכרח יהיה את הממון המתאים להחזיר לכם את הכסף שלכם, במידה ותעשו עסקים יחד.

כאשר אתם מבחינים בחלק מסימני האזהרה שתוארו כאן, מומלץ שתבחנו מחדש את מערכת היחסים ביניכם ותשקלו אם כדאי לכם להמשיך ולפעול יחד עם הגורם השני שלכם. אם אתם מרגישים שאין לכם ברירה או פשוט מעדיפים לנסות ו"לקפוץ למים" בכל מקרה, מומלץ שתנסחו חוזה התקשרות או חוזה פעילות ביניכם, שיתעד את הכספים שעוברים ביניכם, את אופן התשלום שלהם ואת הצעדים שיהיה אפשר לנקוט, במקרה של אי-תשלום. חוזים מעין אלו, מסייעים לפתור סוגיות של גביית חוב באופן מהיר וברור באופן משמעותי.

מה אתם יכולים לעשות בנדון

ישנם מצבים בהם עברתם את "נקודת האל חזור" וכעת, אתם מרגישים שהצד השני בעסקה שלכם פשוט נמנע מלשלם לכם את הכסף שלכם – בכל מחיר.

ועם זאת, יש לזכור כי הממון שלכם, הוא כעת הממון של האחר ופעמים רבות, אנשים מעדיפים להתעכב עם העברות תשלום כלומר, הם בהחלט מתכוונים להעביר לכם את מלוא הכסף – בסופו של דבר.

אנשים שמצויים בתקופה קשה מבחינה נפשית או משפחתית, עשויים לשכוח בקלות מהתשלום שהם אמורים להעביר לכם. באותו אופן, יתכן ונעשתה טעות בבנק (מספר הסניף או החשבון לא הוקלדו נכון, ההעברה נדחתה כתוצאה מחגים…) או שהצד השני בעסקה מצוי בקושי כלכלי זמני ולכן, הוא מחכה להעברה בעצמו – כך שיוכל להעביר לכם את התשלום בנוחות.

מקרים כאלו הם בלתי-נמנעים ופעמים רבות יתכן כי גם אתם תמצאו את עצמכם "בצד השני של המראה" בסיטואציה כזו. אל תמהרו להסיק מסקנות: נסו להרים טלפון אל החברה, אל החייב עצמו ולנסות וליישר את ההדורים. יתכן מאוד כי ברגע שבו תעירו על הבעיה, החייב ימהר לפתור אותה או לכל הפחות, יספק הסבר מהימן שיבטיח כי הממון בדרך אל העובר ושב שלכם.

כיצד עורך דין יפתור את הבעיה

ועם זאת, לעיתים כל ההבטחות וכל המילים הן לא יותר ממילות סרק: הם ימשיכו להבטיח כי התשלום עומד להיכנס ועם זאת, הימים חולפים והממון נותר בידו של הצד השני.

במקרים מעין אלו, בייחוד כאשר מדובר בסכומים מעל ל- 10,000 ₪, כדאי ואף מומלץ לפנות לעורך דין בנושא גביית חובות. ברגע שעורך דין מעורב בפרשה, לצד השני של העסקה הרבה פחות פשוט להתנער בקלות מהתשלום: הוא יודע כי כאשר עורך דין פונה אליו, הוא מצוי במצב שבו הוא עלול להסתבך עם רשויות, בתי המשפט והוצאות רבות, שפעמים רבות יעלו על הסכום שהוא מנסה למנוע מכם. כתוצאה מכך, הוא ייסוג בו מעמדתו ויעביר לכם את הכספים במהרה.

פעמים רבות, עורך דין כלל אינו זקוק לפגישה, בכדי להביא את החייב להחזיר את החוב שלו. שיחה דרך הטלפון היא אמנם פחות מרתיעה, אך היא בהחלט מאוד אפקטיבית ביצירת אווירה מלחיצה ואף מאוד מפחידה סביב החייב. אי-היכולת של הצד השני להבחין בשפת הגוף של עורך הדין מהווה יתרון משמעותי, שיסייע לו לחוש כי עומד בפניו גורם מקצועי ומאיים, שעשוי לנקוט כלפיו פעולות משפטיות, כך שיחוש כי אין לו ברירה אלא להעביר לכם את כספכם.

יתרון נוסף בבחירה בעורך דין, טמון בחופש שממנו אתם תיהנו כתוצאה מכך: כאשר מישהו חייב לנו כספים, לרוב אנו נבלה ימים כלילות מלאי דאגה, כעס וחוסר אונים. גם אם אין הדבר נכון, אנו עשויים לחוש כי אין לנו מה לעשות בנדון ובתגובה לכך, אף להגיב בצורה חריפה כלפי החייב עצמו. 

איומים, קללות וצעקות כלפי החייב רק יזיקו לתיק המשפטי שלנו, בייחוד כאשר אין לנו חוזה שיגבה אותנו. מסיבה זו, כאשר אתם מרגישים כי הכעס שוצף קוצף וכי המצב משפיע לרעה על בריאותכם הנפשית – פנו לעורך דין מוסמך ומהימן, שיוכל לסייע לכם למצוא את הפתרון המהיר והאיכותי ביותר לבעיה – כך שתוכלו לשוב לישון בשקט.   

מקרים יוצאי דופן ופתרונות

איתור חייבים

כאשר אנשים מנסים להימנע מלהעביר לכם את כספכם, הם אף עשויים לעשות זאת כתוצאה מתסבוכת פלילית או כלכלית, שהביאה אותם לברוח מהארץ או פשוט להיעלם ללא הותרת זכר. במצבים מעין אלו, אין צורך לוותר על הממון – אלא לפנות לעורך דין איכותי ופיקח, שיוכל לאתר את החייב הנמלט עבורכם.

עורכי דין מבינים היטב בעולם הניירת וההתקשרויות. הם אף יכולים לאתר אנשים בחו"ל יחסית בקלות, על ידי טיפול ומעקב אחר הניירת של החייבים. התהליך עשוי לדרוש זמן, אך בסופו של יום החייב יבוא על עונשו ואתם תיהנו מממונו.

החזרת צ'קים

קיבלתם את הכסף, הצלחתם! אתם הולכים אל עבר הבנק ולפתע, מגלים כי הצ'ק שבידכם חזר. צ'קים עשויים לחזור כתוצאה מטעויות ברישום ועם זאת, הפעם מדובר בהחזר כתוצאה מהיעדר פיננסים. 

במקרים מעין אלו, מהותי לפנות לעורך דין שמכיר היטב את תשתיות עולם הבנקאות. במידה וברשותכם חוזה חתום, מדובר בתהליך משפטי קצר ונוח, שישיב לכם את כספכם במהרה. במידה ואין חוזה שמגן עליכם, עורך הדין יאתר את הראיות הדרושות, במטרה להוכיח כי אתם זכאים לממון וכי לא נהניתם ממנו בכל דרך אחרת עד עתה, כך שמגיע לכם ליהנות מניצחון בית המשפט ומתוספת ממון בבנק שלכם.

גבייה מאדם שנפטר

זוהי טרגדיה לגלות כי האדם שחייב לכם כסף נפטר במפתיע או כתוצאה מזקנה. העצב והכאב, עכורים כתוצאה מעול החוב שמכביד עליכם. אך האם אתם אמורים לוותר על אלפיי השקלים שחייבים לכם?! כמובן שלא! 

עורך דין המתמחה בגבייה, יוכל לסייע לכם לאתר את בני המשפחה של החייב ולתבוע מהם את הכספים החסרים. באותו אופן, אם מדובר בחברה שממשיכה לפעול תחת מנכ"ל חדש, עורך דין יחייב את אותו מנכ"ל להחזיר את מלוא הכסף לעובר ושב שלכם.  

כל התוכן המצוי במסמך זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו כהגדרתו בחוק ואינו מתיימר להוות ייעוץ כזה.
*** לכל יעוץ פנו עוד היום לעורך הדין אלישע גרינפלד ***

דילוג לתוכן